Praktyczna lekcja fizyki w klasie 3a - Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Aktualności

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

W dniu 4 października klasa 3a przygotowała pokaz doświadczeń związanych z hydrostatyką i termodynamiką. Uczniowie dobrali się w pary i przedstawili swoje projekty przed resztą klasy podczas lekcji fizyki. Każda z par miała również za zadanie pokazać prezentacje zgodnie z tym jaką grupę odbiorców wylosowali.

Pierwszy eksperyment miał nazwę ,,Sprawność czajnika” i zaprezentowali go Krzysztof i Oliwia. Wyznaczyli oni sprawność czajnika elektrycznego i sprawdzili jaki czas jest potrzebny do zagotowania różnych ilości wody.
Następnie występował Konstanty i Artur z doświadczeniem „Nurek Kartezjusza”. Jest to klasyczne doświadczenie pokazowe z fizyki, noszące imię Kartezjusza i ukazujące głównie prawo wyporu hydrostatycznego Archimedesa poprzez bezpośredni pokaz zasady pływania i tonięcia ciał. Do tego doświadczenia potrzebne im były: słomka, spinacz, plastelina i butelka wypełnioną wodą. Nurka przygotowanego ze słomki, spinacza i plasteliny wrzucili do wody – zaczynał się on unosić, a kiedy ściskali butelkę, opadał. Później Filip i Oliwia pokazali jak zmienia się ciśnienie we wnętrzu butelki gdy działa na nią ciśnienie atmosferyczne. Po nich Bartek G. i Bartek P., którzy wygrali w rankingu na najlepszą prezentację, pokazali nam doświadczenie pt. ,,Szklanka’’. Potrzebne im były: szklanka, woda i kartka papieru. Napełnili naczynie wodą, przykryli je kartką i przycisnęli do kieliszka, odwrócili do góry dnem. Kartka utrzymała się w miejscu, a woda nie wylała się. Dzieje się tak ponieważ kiedy odwracamy kieliszek do góry dnem – na kartkę działają siły: ciśnieni  atmosferycznego działającego z dołu, siły grawitacji działającej z góry, która: wywiera nacisk wody na kartkę, ściąga tę kartkę, ciśnienia powietrza w kieliszku, które również działa z góry na kartkę papieru. Kolejne były Agnieszka i Oliwia z prezentacją dotyczącą prawa Archimedesa. Później wystąpiła Zuzanna i Marysia, które wytłumaczyły czym jest hydrostatyka i ciśnienie hydrostatyczne. Następnie Jan i Szymon wystąpili z ,,Zaczarowanymi kartkami”, które bardzo spodobały się klasie. Po nich Zofia i Marysia z ,,Termometrem cieczowym,, pomogły nam zrozumieć zasady działania tego urządzenia. Na końcu Sebastian pokazał nam ‘’Jajko w butelce,,. Wykorzystał do tego: obrane, gotowane na twardo jajko, szklaną butelkę z szeroką szyjką, zapałki. Sebastian umieścił jajko na szyjce butelki, wziął zapałkę, zapalił ją i wrzucił do butelki. Jajko umieścił na szyjce, blokując dostęp powietrza. Stopniowo, proces ssania wewnątrz butelki zaczął się dziać, całe jajko wpadło do naczynia. To ciekawe doświadczenie wykazuje właściwości powietrza przez zmianę ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz.

Wszyscy dobrze się bawili i wynieśli wiedzę z tej lekcji, cieszyliśmy się, że mogliśmy mieć do czynienia z fizyką właśnie w tak ciekawy sposób. Zachęcamy do zobaczenia zdjęć z tej lekcji!

Notatka: Maria G. 3a

Zobacz inne artykuły

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego

Adres: ul. Polinezyjska 10 A, Dzielnica Ursynów, 02-777 Warszawa
Kontakt: +48 (22) 649 12 00; +48 798 845 768 sekretariatlo@zsosto.pl
Godziny pracy sekretariatu: 7:00-15:00