Doświadczenia na fizyce w klasie 3AB - Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Aktualności

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

5 października odbyła się wyjątkowa lekcja fizyki. Byli na niej obecni prawie wszyscy uczniowie klasy 3AB. Na lekcji prezentowaliśmy wcześniej przygotowane w parach doświadczenia.

         Jako pierwsi zaprezentowali swój eksperyment Paweł z Maxem, nosił tytuł „Bajo Jajo”, zrobił furorę! Przybliżył zagadnienie wpływu temperatury na zmianę ciśnienia. Następnie występowałem ja, niestety solo, gdyż Adam W. był nieobecny. W prosty sposób przedstawiłem I zasadę dynamiki. Julka i Helena zaprezentowały jak działa siła wyporu, było to najlepiej przygotowane doświadczenie. Kolejny zespół składał się z Mateusza i Adama G. Ukazali zasadę rozszerzalności cieczy, a tą cieczą była… Wyborowa. Zaraz po nich Kaja z Alą i napięciem powierzchniowym. Menisk wypukły, igła dryfująca na powierzchni wody… Kolejne były Wiktoria i Oliwia, które zaprezentowały jak zachowuje się ciecz nasycona CO2 w kontakcie z cukrem. Inga z Anią miały z kolei najbardziej efektowne doświadczenia. Pierwsze polegało na złapaniu balona dwoma kubkami, następnie trzymając tylko jeden z nich, drugi trzymał się na balonie. Drugie polegało na nalaniu do kubka wody, przykryciu go kartką papieru i odwróceniu zręcznie do góry dnem, dzięki wytworzonemu podciśnieniu woda pozostała w kubku. Następnie było o tym, jak działa dyfuzja. Zuza z Tymonem na przykładzie herbaty z zimną i ciepłą wodą zaprezentowali jakie znaczenie ma temperatura w rozprzestrzenianiu się cząsteczek. Na koniec Adam B. (niestety jego partnera - Kuby również nie było)pokazałza pomocą łódeczki wykonanej z plasteliny jak działa wyporność.

         Niestety dwugodzinny blok doświadczeń dobiegł końca. Wszystkim bardzo podobała się możliwość zetknięcia się z fizyką w praktyce. Liczymy, że jeszcze kiedyś powtórzymy lekcję z doświadczeniami.

Tekst: Antoni Serafin, 3AB

 

 

 

Zobacz inne artykuły

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego

Adres: ul. Polinezyjska 10 A, Dzielnica Ursynów, 02-777 Warszawa
Kontakt: +48 (22) 649 12 00; +48 798 845 768 sekretariatlo@zsosto.pl
Godziny pracy sekretariatu: 7:00-15:00