Wycieczka do Wiednia 20-23 września 2022 r. - Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Aktualności

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Notatka: Antoni, klasa 4a

         Jest 700, 20 września. Uczniowie klas drugich oraz klasy czwartej zebrani pod budynkiem szkoły, czekają na sprawdzenie autokaru przez policję. Niedługo później wyruszyli…

         Po blisko 500 km drogi dłuższy przystanek - Ołomuniec, Czechy. Zachowane w fenomenalnym stanie średniowieczne miasto, klimatem przypominające stare miasto w Krakowie czy Poznaniu. Główny punkt programu czeskiego miasta – katedra św. Wacława z 1107 roku oraz rynek z budynkami administracji.

260 km za szóstym co do wielkości miastem Republiki Czeskiej mieści się hotel, w którym przyszło grupie nocować. Hotel Das Steinberger okazał się bardzo przyzwoity.

21 września. Podbój Wiednia czas  zacząć! Na dobry początek, by mieć ogólne pojęcie co, gdzie i jak - przejażdżka autokarem po ringu wiedeńskim. Rzecz jasna w towarzystwie głosu pani przewodnik.

Pierwszy punkt programu to Hundertwasserhaus, czyli artystyczne zakręcenie w wydaniu wiedeńskim… Nie pozostawiając tematu sztuki, szybkim krokiem przechodzimy na Prinz Eugen-Straße 27 i położonego tam Belwederu. Podziwiamy obrazy światowego formatu, artystów, których nie trzeba przedstawiać, jak choćby Klimt czy Munch.

Następnie udajemy się, prosto do pałacu Schönbrunn, a właściwie jego wozowni. Choć technologia, w porównaniu do współczesnych cudów techniki minimalnie przestarzała, dalej robi wrażenie bogactwem
i dostojnością. Na dobre zakończenie dnia czeka nas park rozrywki Prater.

         22 września. Zwiedzanie prywatnej posiadłości rodziny Habsburgów – Hofburga. Dziś udostępniona jest szerszej publice. Zaaranżowano wnętrza na ekspozycje muzealne. Jedna z nich poświęcona została Sisi - Elżbiecie Bawarskiej, cesarzowej Austrii, która 1898 r. została zamordowana. Ciekawostką jest, że dama posiadała prywatny zestaw dentystyczny (XIX w.!), oczywiście, wszystkie cążki, którymi Sisi dłubała w uzębieniu można zobaczyć na ekspozycji.

Przyszedł czas na widok Wiednia z wysokości 136 metrów. Imponujący widok z katedry Katedra św. Szczepana zachwycił. Ostatnią atrakcją na dziś, była fenomenalna, interaktywna podróż w czasie… Time Travel Macic Vienna History Tour.

         23 września. Powrót do kraju, ale najpierw wzgórze Kahlenberg i piękna panorama austriackiej stolicy. Bardzo ważny dla Polaków – kościół św. Józefa, kawałek polskiej ziemi, z której zwycięsko dowodził wojskami król Jan III Sobieski podczas tureckiego najazdu na cywilizację europejską. Najpiękniejsze miejsce  odwiedzone podczas całej wycieczki…

2030 autokar bezpiecznie dojechał pod szkołę.

 

Zobacz inne artykuły

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego

Adres: ul. Polinezyjska 10 A, Dzielnica Ursynów, 02-777 Warszawa
Kontakt: +48 (22) 649 12 00; +48 798 845 768 sekretariatlo@zsosto.pl
Godziny pracy sekretariatu: 7:00-15:00