Kolejne sukcesy i awans w Mistrzostwach Polskich Debat Oksfordzkich! - Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Aktualności

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Dnia 11 kwietnia nasza reprezentacja debatancka uczestniczyła w pierwszej części finałów MPDO i cóż to były za emocje!
Naszym przeciwnikiem było IV LO im. Jana Pawła II z Tarnowa.

Pierwsza teza, która przyszło nam podważyć po stronie opozycji, brzmiała: „Jako współczesny rodzic nowonarodzonego dziecka ograniczylibyśmy czas spędzony przed ekranem oraz dostęp do urządzeń elektrycznych (tj, smartfon, laptop) do wieku nastoletniego”. Po długiej dyskusji sędziowie przyznali nam zwycięstwo wynikiem 15 do 12 punktów.

Druga debata odbyła się na temat: „Media publiczne i główne media niepubliczne powinny wprowadzić politykę no-platform oraz politykę wyciszenia dla poglądów niezgodnych z nauką (tj. poglądy antyszczepionkowe czy. poglądy denialistyczne w kontekście kryzysu klimatycznego). Po burzliwych naradach jury, nasza drużyna będąca po stronie propozycji przegrała z liceum w Tarnowie wynikiem... 12 do 15!

Wynik ten postawił obie drużyny przed koniecznością debatowania dogrywki na specjalnych zasadach. Tezę dodatkowej rundy poznaliśmy na 7 minut przed debatą. Brzmiała ona: „Głosowanie w wyborach powszechnych powinno być obligatoryjne pod karą grzywny” i wylosowaliśmy propozycję. Jako drużyna mieliśmy 7 minut na przygotowanie, a następnie jeden wybrany z naszych debatantów, miał 2 minuty na prelekcję i po wysłuchaniu mowy oponenta, kolejne 2 minuty na obalenie jego argumentacji. Wybór jednomyślnie padł na Piotra z 2d jako naszego reprezentanta.
Werdykt sędziów był jednogłośny: przyznali nam ostatecznie zwycięstwo, gwarantując awans do kolejnej części finałów!

 

Nasza reprezentacja składała się z stałego składu: Piotra, Jana i Kacpra z 2D oraz z Poli z 2C. W przygotowaniach bezpośrednio pomagała im Ola z 2C oraz trener, p. Ignacy Szczeniowski. We wcześniejszym treningu wspierali nas Maciej i Zofia z 2d, Natalia z 2c oraz p. Krzysztof Jabłoński.

 

Gratulujemy wejścia do grona 32 najlepszych zespołów debatanckich w Polsce i życzymy kolejnych sukcesów w najbliższy weekend w finałach MPDO!

Relacja: Aleksandra Puchta

Zobacz inne artykuły

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego

Adres: ul. Polinezyjska 10 A, Dzielnica Ursynów, 02-777 Warszawa
Kontakt: +48 (22) 649 12 00; +48 798 845 768 sekretariatlo@zsosto.pl
Godziny pracy sekretariatu: 7:00-15:00