Spotkanie ze świadkiem historii - Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Aktualności

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

W poniedziałek, 8 listopada o godzinie 12:00 uczniowie Naszego Liceum oraz klas siódmych zebrali się w Sali Gier Umysłowych na spotkanie z panią Anną Przedpełską- Trzeciakowską. Gościła u nas nie raz, gdyż jest związana z Naszą Szkołą – m. in. dzięki
jej staraniom odbyły się poprzednie spotkania ze świadkami historii.

Jest wybitną tłumaczką angielskiej literatury („Rozważna i romantyczna” Jane Austen należy do najlepszych przełożeń na świecie!). Pani Anna bez problemu stawiła czoła również
terminom biologicznym w książce Geralda Durrela „Moja rodzina i inne zwierzęta”. Pani Anna Przedpełska-Trzeciakowska opowiedziała nam, jak trudno żyło się podczas drugiej wojny światowej. Miała 12 lat, gdy zaczął się ten koszmar; równocześnie
skończyło się beztroskie dzieciństwo i oficjalna edukacja (tworzono nielegalne komplety po 6 osób, na które Nasz Gość uczęszczał). Adresy takich zebrań zmieniano co tydzień i nie wolno było mieć ich na kartce. W trakcie Powstania Warszawskiego
pani Anna była sanitariuszką – bardzo ciężko pracowała, ale jest to dla niej zaszczyt, że ratowała życie ofiarom. Po długiej opowieści zadaliśmy wiele pytań i otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi, a następnie pani Anna podpisała kilka książek. Uroczystość trwała prawie 2 godziny – mimo to wróciliśmy na lekcje pełni wrażeń!

Tekst: Krzysztof Maksym, 2AB

Zobacz inne artykuły

Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego

Adres: ul. Polinezyjska 10 A, Dzielnica Ursynów, 02-777 Warszawa
Kontakt: +48 (22) 649 12 00; +48 798 845 768 sekretariatlo@zsosto.pl
Godziny pracy sekretariatu: 8:00-16:00